Nasıl Korunulur

Ani Aşırı Gerilim Koruma Sistemi

Ani Aşırı Gerilim Nedir?

Ani aşırı gerilimler, birkaç mikrosaniye ile birkaç milisaniye süresinde meydana gelen ve büyüklüğü 5 – 10 kV arasında değerler alabilen olaylardır. Bu büyüklükteki gerilimler, elektronik cihazların dayanma sınırlarının 8 – 10 katına eşittir.

Ani Aşırı Gerilim Nasıl Oluşur?

Tesisinizin 1.5 km yakınında herhangi bir noktada yıldırım deşarjı meydana gelmiş ise oluşur. Elektriksel anahtarlama olayından oluşur.Yaygındır. Bir iletkenden geçen akım çevresinde manyetik alan oluşturur ve akım kesildiğinde manyetik alan aniden azalır. İletken üzerinde biriken enerji, indüklenme yoluyla ani aşırı gerilim olarak dağıtılır.

Ani Aşırı Gerilimlerin Meydana Geldiği Nasıl Anlaşılır?

 • Sebebi açıklanamayan Bilgisayar kilitlenmeleri yaşıyor musunuz? Evet/Hayır
 • Telefon sisteminizde kart yanmaları ile sık sık karşılaşıyor musunuz? Evet/Hayır
 • Besleme hatlarından dolayı fabrikalarınızın cihazları sık sık arızalanıyor mu? Evet/Hayır
 • Klima, alarm, yangın alarmı, güvenlik kamerası sistemlerinizde sık sık sorunlar yaşıyor musunuz? Evet/Hayır
Yukarıdaki soruların bazılarına cevabınız “Evet” ise ani aşırı gerilimden kaynaklanan sorunları yaşıyorsunuz demektir.

Bizim Uygulama Tarzımız Nedir?

Tesis incelenir, topraklama direnci ölçülür.Eğer Topraklama direnci standartların üzerinde ise ilave topraklama sistemi yapılır.Daha önce meydana gelmiş hasarlar veya tesisin Ölçüm-Kontrol ve bilgisayar gibi hassas cihazların bulunduğu bölümleri dikkate alınarak en uygun çözüm önerilir. Öngörülen sistem teknik ekiplerimiz tarafından tesis edilir.

Koruma Sistemleri Nasıl İşler?

Alçak gerilim sistemlerinde fazlarla toprak ve nötr ile toprak arasına bağlanan aşırı gerilim koruma kofreleri, darbe gelmesi halinde açık devre durumundan iletime geçerek aşırı akımı kendi üzerlerinde söndürürler. Bunun için DIN-IEC normlarında kademeli bir koruma öngörülmüştür. Her kademe darbe gerilimini bir derece azaltarak sistem için zararsız hale getirir.Kaba koruma için B,orta seviye için C ve hassas koruma için D sınıfı koruma modülleri kullanılır.

Bir Yıldırım Koruma Sistemi Aşırı Gerilim Koruması Sağlar mı?

Paratonerler, yapıya doğrudan yıldırım düşmesine karşı, bilhassa can güvenliğinin sağlanması için gereklidir. Bunun dışında havai hatlardan ve kablolardan gelecek darbelere karşı özel önlemlerin alınması gerekmektedir.

Ani Aşırı Gerilimin Meydana Getirdiği Muhtemel Zararlar Nelerdir?

 • Kimyasal ve Nükleer tesislerde Ölçüm-Kontrol sistemlerinin durması ile zararlı maddelerin sızması sonucu meydana gelen can ve mal kayıpları.
 • Robotik sistemlerin kontrolden çıkması sonucu zarar ve aksamaların sonucunda iş ve iş gücü kayıpları.
 • Hastanelerdeki tıp elektroniği cihazlarında ve yaşam destek ünitelerinde hasar ve aksamalarından oluşan can kaybı.
 • Telefon santrallerinin hasar görmesi ve haberleşmenin durması sonucu meydana gelen kayıplar.
 • Pahalı makine ve cihazların zarar gördüğü için yenilenmesi ve yenilenme süresince çalışılamayacağı için maddi kaybın yanı sıra oluşacak iş gücü kaybı.
 • Özellikle bilgisayar destekli imalatın bulunduğu tesislerde imalatın durması sonucu meydana gelen kayıplar.
 • Evlerde kullanılan beyaz eşya ve televizyon,müzik seti gibi cihazların çalışma sisteminde meydana gelen zararlardan doğan maddi kayıplar.
 • Alarm ve güvenlik kamera çalışma sisteminde meydana gelen zararlardan dolayı oluşan hırsızlık olayları ve maddi kayıplar.
 • Yangın Alarm sistemlerinde meydana gelen zararların oluşturduğu kayıplar.